خانه | پست الکترونیک | آرشیو

پایه چهارم


گیاهان موجودات پرارزش

فصل سوم:دانستنی ها

کشاورزی:مقصود از کشاورزی در بیشتر موارد تولید مواد غذایی برای خوراک مردم  است.کشاورزان به بهترین وجه ممکن از منابع طبیعی (مانند خاک ، آب و هوا) برای تولید محصولات کشاورزی و پرورش دام استفاده می کنند. هر یک از گیاهان مختلف در شرایط مخصوص به خود ، بهتررشد می کنند؛از این رو ، در مناطق مختلف جهان انواع گوناگونی از زراعت رایج است. زراعت احتمالا ، اولین بار در مناطقی از خاور میانه به طور گسترده انجام شد.

ماشین های کشاورزی:می دانیم بسیاری از کارهایی ک قبلا با دست و یا با ماشین های ساده انجام می شد، امروزه به کمک ماشین ها کار را بسیار آسان تر می کند. در ابتدا ماشین ها، ابزارهایی ساده مانند بیل و خیش های کوچک برای زیر و رو کردن خاک یا داس برای درو کردن غلات بودند.

یکی از مهم ترین ماشین های کشاورزی ، تراکتور است.تراکتور وسیله ی نقلیه ی قدرتمندی است که چرخ های بزرگی دارد . به تراکتور ادوات مختلفی وصل می شود که هر یک ، کارخاصی را در مزرعه انجام می دهد.

اماده سازی خاک:کشاورزان قبل از کاشت بذر،خاک مزرعه را با دقت آماده می کنند.اول خاک را با خیش یا گاوآهن زیرو رو می کنند.با این کار ، از سختی خاک کاسته می شود، هوا و آب می توانند در خاک نفوذ کنند ،ریشه ی گیاه می تواند در آن بهتر فرو برود ، کود و دیگر مواد مفیدی که در روی خاک پاشیده شده به زیر می رود و علف های هرزنیزکنده شده و خشک می شوند.پس از شخم زدن کلوخه های بزرگی را که از شخم باقی می ماند با ماشین علف چین یا کلوخ کوب خرد می کند.

آبیاری:آبیاری نامی است که به روش های مختلف آب رسانی به زمین های خشک به منظور رویاندن گیاهان در آن ها داده شده است.در طرح های بزرگ آبیاری ، آب مورد نیاز را با احداث سدهایی در مسیر رودخانه ها تامین می کنند.برای آنکه آب دقیقا به مقدار لازم به زمین برسد ، بهترین روش ،دو روش آبیاری با باران مصنوعی و آبیاری به روش قطره ای است.

علف هرز:به هر گیاهی که کشاورز یا باغبان آن را نکاشته باشد ، علف هرز یا علف خودرو می گویند.بیش تر علف های هرز به سرعت رشد میکنند و می توانند در مدت کوتاهی تعداد زیادی دانه تولید کنند که این دانه ها نیز معمولا به آسانی پراکنده می شوند و علف همه جا را می گیرند.

بهترین راه مهار کردن علف های هرز درآوردن و از بین بردن آن ها با دست (وجین کردن) است.راه دوم استفاده از علف کش هاست.راه اخیر،این عیب را دارد که مقداری مواد سمی را نیز وارد محیط می کند.

برداشت:به هنگام برداشت، یعنی زمانی که محصولات جمع آوری می شوند، در بسیاری از مزارع بیش از همیشه جنب و جوش وجود دارد.یکی از این ماشین ها کمباین است.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ ساعت 11:0 توسط |

منوی اصلی

درباره ی ما

آرشیو

پیوند های وبلاگ

امکانات

RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ shcharom محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم